ابزار سایت


meeting_scientific

اولین جلسه هم اندیشی تدوین نقشه راه کلان داده ها با حضوری جمعی از اساتید دانشگاه در تاریخ دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید. نکات مهم ذکر شده در این جلسه به شرح زیر می باشد:

دکتر روحانی (از دانشکده فیزیک دانشگاه شریف): لازم است مدل مناسبی برای توسعه فناوری کلان داده ها در کشور متناسب با شرایط بومی درنظر گرفته شود. در مدل متناسب با شرایط ایران سه عامل فناوری، بازار و حاکمیت وجود دارد. در توسعه فناوری کلان داده ها لازم است که تعادل بین این سه عامل برقرار شود.

دکتر حبیبی (دانشکده کامپیوتر دانشگاه شریف): در نظر گرفتن معماری مناسب در لایه های مختلف داده، فرآیندها، زیرساخت، کاربردها و ارتباط آنها با همدیگر بسیار ضروری است. اگر با تحلیل و طراحی معماری مناسب در سطح کلان شروع نکنیم، به مشکل خواهیم خورد و اینگونه میشود که بعد از توسعه محصول و ارائه خدمات، بسیاری از نیازمندی های غیر کارکردی آن دیده نشده است.

دکتر محبی (Irandoc): باید مشخص شود که محصولات و خدماتی که پیشنهاد میشود برای کدام دسته از ذینفعان است و نقش زنجیره ارزش در هر گروه محصول / خدمت در نظر گرفته شود.

دکتر غلامپور (پژوهشکده الکترونیک دانشگاه شریف): یک لایه مهم در تدوین نقشه راه، شناخت داده هایی است که در کشور، خصوصا ارگان های حاکمیتی وجود دارد. سپس بررسی شود که این داده ها چه مشخصات و ساختاری دارند و چه کارهایی روی آنها انجام شده است و میتواند انجام شود.

دکتر پدرام (دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه خوارزمی): لازم است که به حریم خصوصی در کلان داده ها توجه شود.

دکتر شریفیان (دانشکده برق دانشگاه امیرکبیر): در کشور ایران بخاطر شرایط و محدودیت هایی که وجود دارد، الگوهای اروپایی جواب نمیدهد. باید نیازسنجی در حوزه های مختلف و کلان انجام شود (مثل سلامت الکترونیک، دولت الکترونیک، شبکه برق هوشمند و …) و پس از تعیین اهداف و نیازها در هر حوزه کاربردی، میتوان نسبت به انتخاب فناوری و معماری مناسب اقدام کرد. تا موضوع کاربردی ملموسی وجود نداشته باشد روی قوانین و مقررات هم نمیتوان کاری انجام داد.

دکتر بدیع (پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات): شاید یک مسیر منطقی برای پروژه این باشد که سبد ارزش را در هر صنعت مشخص کنیم. مثلا کشف رابطه بین بیماری ها برای ارتقای سلامت. سپس میتوان سرویس ها و محصولاتی که منجر به خلق ارزش مورد نظر می شوند را شناسایی کرد و رابطه عوامل مختلف دولت، دانشگاه و صنعت را در آنها تعریف کرد.

محمدیان (گروه مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران): لازم است بحث داده باز (opendata) بصورت جدی دنبال شود، زیرا میتواند ارزش اقتصادی زیادی خلق کند. همچنین بدلیل محدودیت منابع دولت، باید بررسی شود که ارزش اقتصادی کدام داده ها بیشتر است. مشخص شدن ارتباط کلان بین فناوریها (مثلا کلان داده ها، اینترنت اشیاء) برای هماهنگی اقدامات عملیاتی و راهبردی در طرح های کلان نیز بسیار مهم است.

دکتر مسعودی نژاد (آزمایشگاه بایوانفورماتیک دانشگاه تهران): کلان داده ها یک علم نیست، بلکه معلول پیشرفت تکنولوژی است. الان تکنولوژی های تولید داده بسیار ارزان شده است و به همین دلیل توسعه سایر فناوری های موجود در زنجیره ارزش پردازش داده اهمیت بیشتری پیدا کرده است. الان باید روی زیرساخت هایی تمرکز شود که بتواند مسائل واقعی کشور را بر طرف کند و اینگونه نباشد که خدمتی ایجاد شود که بلااستفاده بماند و صرفا وقت و هزینه را هدر دهد. استفاده از بسترهای رایانش ابری الان در سطح دنیا بسیار رایج شده است و نقش مهمی در مدیریت هزینه ها دارند.

دکتر یوسف قاسمی (فناوری های نوین، دانشگاه شهید بهشتی): تعریف های متعدد و متوع از یک پدیده به موضوع لطمه می زند. در نتیجه انباشت داده در هر صنعت و یا در نتیجه برخورد دادهها از صنایع مختلف با همدیگر موضوعات کلان داده بسیاری شکل میگیرد. اما باید برنامه ریزی ما متناسب با سطح بلوغ فناوری در داخل انجام شود و این موضوع باید در تدوین نقشه راه در نظر گرفته شود. به موضوع امنیت داده ها نیز باید توجه شود؛ مثلا استفاده از بسترهای ابری خارج از کشور در حوزه هایی نظیر تحلیل ژن انسان، باعث میشود اطلاعات مهمی به راحتی در اختیار کشورهای دیگر قرار گرفته و مورد بهره بردرای قرار بگیرد.

دکتر رسولی (مسئول پروژه تدوین نقشه راه اینترنت اشیاء، پژوهشگاه ارتباطات و فناروی اطلاعات): باید مشخص شود که در کلان داده ها بازیگر اصلی کیست. آیا اول باید سراغ صاحبان داده برویم، یا باید سراغ شرکت های کوچک و متوسط برای طراحی سرویس ها برویم. یا اینکه باید اول از قوانین و مقررات شروع کنیم؟ این سوالی است که در نقشه راه به آن پاسخ داده شود.

دکتر شکری پور (پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات): ما معمولا افراط و تفریط در اجرا داریم. لازم است در نقشه راه، ارتباط دولت با بخش خصوصی به خوبی مشخص شود. باید مشخص شود که دولت باید چقدر و کجا دخالت کند.

نشست های هم اندیشی

meeting_scientific.txt · آخرین ویرایش: 2017/05/21 15:30 توسط javan.it