معرفی

شما اینجا هستید

مباحث مطرح در نحوه به‌کارگیری خدمات كلان داده‌ها و چارچوب استفاده از آن‌ها در فناوري اطلاعات از موضوعات مطرح و جديد در سرویس‌های خدمات فناوري اطلاعات می‌باشد. بديهي است صدور مجوز بهره‌برداری و نحوه اجرايي‌شدن آن‌ها از وظايف سازمان تنظيم مقررات می‌باشد. نياز به شناخت و تعيين چارچوب‌های درست قانوني جهت بكارگيري كامل سرویس‌های جديد در ابعاد مختلف از پیش‌نیازهای بهره‌برداری می‌باشد. از طرف ديگر، براي ايجاد سرویس‌های كلان‌داده‌ها در سطح ملي نياز به تعيين و تعريف قانوني بازيگران اصلي و حدود و دامنه وظايف آن‌ها است. به دليل ویژگی‌های خاص سرویس‌های كلان‌داده‌ها، به‌کارگیری قوانين و مقررات جاري پاسخگوي نيازهاي سرویس‌های جديد نمی‌باشد و لزوم شناخت و تعيين ضوابط و مقررات لازم، در قالب لایحه‌های قانون‌گذاري، مصوبه‌های فني و حقوقي از ضرورت‌های اصلي است.

در همين راستا، اين پروژه­ پژوهشی-راهبردي با عنوان "بررسی پیش‌نیازها و تبیین ويژگي­ها و چارچوب‌های فنی و زیرساختی و الزامات حقوقی، مقرراتی و قانونی امکان بهره­گیری و ارائه خدمات کلان‌داده‌ها" در "پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات (مركز تحقيقات مخابرات ايران)" به كارفرمايي "سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي" در حال اجرا می‌باشد. هدف از اين پروژه­ تعیین نحوه فعالیت فراهم­آورندگان خدمات و پیشنهاد راه‌کارها و ضوابط موردنیاز جهت ارائه خدمات و نحوه نظارت بر آنها است. در این پروژه،­ پس از بررسی وضعیت موجود در کشور از طریق مطالعه اسناد بالادستی و شناسایی بازیگران، بررسی رویکردها و تجارب سایر کشورها در مواجهه با موضوعات کلان‌داده‌ها و رایانش ابری، بررسی ابعاد فني، حقوقی، قانونی و مقرراتي ارائه خدمات، تبیین زیست‌سامانه (زيست‌بوم) خدمات مرتبط و تحلیل صنعت، بازار و مدل کسب‌وکار این حوزه­ها، ضمن مشخص نمودن وظايف سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، راهکار مناسب جهت راهبری توسعه خدمات در این حوزه­­ها ارائه شده و در نهایت مصوبه مربوطه جهت کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آماده مي‌شود.

درباره طرح کلان داده ها

طرح کلان داده‌ها که منتج از پروژه "تدوین نقشه راه کلان داده‌ها" خواهد بود، با هدف آماده سازی‌‌‌ بستری مناسب جهت ایجاد و توسعه زیست بوم کلان داده‌ها در کشور و بهره گیری‌‌‌ از ارزش های‌‌‌ پنهان در کلان داده‌های‌‌‌ كشور اجرائی خواهد شد. این طرح در برگیرنده محورهائی است که هر یک از پروژه های مختلف تشکیل یافته و با اجرای آنها می توان با ارتقاء سطح دانش و فناوری بومی در حوزه کلان داده‌ها، ایجاد زیر ساختهای سخت افزاری و بسترهای نرم افزاری لازم برای ارائه خدمات کلان داده ها، ارائه خدمات کلان داده ها و حمایت از شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه کلان داده ها به ایجاد زیست بوم کلان داده ها در کشور کمک کرد.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس:۰۲۱۸۴۹۷۷۰۲۹
  • رایانامه: bigdata@itrc.ac.ir