جامعه آزاد کلان داده

شما اینجا هستید

چالش اصلی در توسعه علمی و فناوری در کشور، چالش فرهنگی است. همین موضوع نقش اصلی جوامع کاربری را در کشور تعریف می­کند. برگزاری جلسات و کارگاه های آموزشی، سخنرانی های تخصصی، رویدادها، وبینارها، تولید محتوای چندرسانه ای، حضور ذینفعان، طرح مساله های مختلف مرتبط با صنعت و دریافت بازخورد از ذینفعان از جمله موضوعاتی است که در جوامع کاربری دنبال می­شود تا بستر مناسبی برای شکل گیری فرهنگ صحیح مواجه شدن با یک فناوری در طول چرخه عمر آن در کشور شکل بگیرد.

نقش دیگر جوامع کاربری در توسعه منابع انسانی است که امکان بهربرداری از آن برای تامین نیازهای حال و آینده یک صنعت به راحتی وجود دارد. همچنین شبکه سازی انجام شده در جوامع کاربری،  ظرفیت بسیار بالایی را برای هم­افزایی و خلق ارزش در بخش های مختلف صنعت فراهم می کند.

کلان داده یکی از موضوعات رو به رشدی است که در طی چندسال گذشته گروه های کاربری مختلفی روی آن شکل گرفته است که سبب توسعه و پیشرفت قابل توجه در مبانی علمی و نظری آن شده است. به منظور برنامه ریزی مناسب برای شناخت ظرفیت­های موجود، ایجاد هم افزایی بین گروه های کاربری و تکمیل زنجیره ارزش فناوری با نقش های مکمل نظیر دولت و صنایع بهره بردار، ضرورت شکل گیری جامعه آزاد کلان داده در نقشه راه این فناوری دیده شده است.

 

 کانال تلگرام جامعه آزاد کلان داده ها

 

درباره طرح کلان داده ها

طرح کلان داده‌ها که منتج از پروژه "تدوین نقشه راه کلان داده‌ها" خواهد بود، با هدف آماده سازی‌‌‌ بستری مناسب جهت ایجاد و توسعه زیست بوم کلان داده‌ها در کشور و بهره گیری‌‌‌ از ارزش های‌‌‌ پنهان در کلان داده‌های‌‌‌ كشور اجرائی خواهد شد. این طرح در برگیرنده محورهائی است که هر یک از پروژه های مختلف تشکیل یافته و با اجرای آنها می توان با ارتقاء سطح دانش و فناوری بومی در حوزه کلان داده‌ها، ایجاد زیر ساختهای سخت افزاری و بسترهای نرم افزاری لازم برای ارائه خدمات کلان داده ها، ارائه خدمات کلان داده ها و حمایت از شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه کلان داده ها به ایجاد زیست بوم کلان داده ها در کشور کمک کرد.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس:۰۲۱۸۴۹۷۷۰۲۹
  • رایانامه: bigdata@itrc.ac.ir